Др Снежана Вучковић: Како речи мењају значење - о неким узроцима семантичке промене
Процес развитка значења одређене лексеме или одређене групе лексема веома је сложен и условљен мноштвом различитих лингвистичких и екстралингвистичких чинилаца који, с једне стране, доводе до активног обогаћивања семантичке структуре речи, пре свега кроз развој пренесених значења, а са друге ‒ до семантичке специјализације основног значења. Тај развитак одвија се кроз разносмерне процесе јачања односно смањења продуктивности у појединим огранцима конкретног деривационо‑семантичког стабла, кроз измену типова полисемије на различитим етапама језичког развитка, у оквирима како конкретног етимолошког гнезда тако и у координатама сложених и често скривених међугнездовних веза које почивају на дубинским структурама њихових синкретичних генетских парадигми. Због овако сложене еволуције на одређеном синхроном нивоу може доћи до прекида творбено-семантичких веза међу речима које представљају рефлексе истог прајезичког корена реконструисаног на нивоу прајезика‑основе тј. до процеса деетимологизације. Деетимологизација представља једну од законитих тенденција својствених општем развитку језика. Она настаје као последица историјских промена облика, значења или функције појединих речи, односно промена у лексичком и граматичком систему једног језика и дешава се на свакој етапи његовог развоја.
На предавању ће се најпре говорити о неким од основних узрока који доводе до семантичке промене (ванјезичким и унутарјезичким), да би се у његовом централном делу позабавили процесом деетимологизације као једном од основних унутарјезичких узрока промене значења речи. Циљ овог предавања је представљање основних језичких процеса, појава, односно законитости које условљавају, прате и доводе до деетимологизације значења речи.
Др Снежана Вучковић је доцент на Катедри за српски језик са јужнословенским језицима Филолошког факултета у Београду.
Снимак предавања можете видети овде.
Презентацију са предавања можете видети овде. (N.B. Напомињемо да је презентација, као и сав материјал на сајту, заштићена Creative Commons лиценцом (Ауторство-Некомерцијално-Без прерада 3.0 Србија), под којом се подразумева да је дозвољено умножавање, дистрибуција и јавно саопштавање дела, без прерада, али само у некомерцијалне сврхе и под условом да се наведе име аутора.)